About me | O mně

About me

Hi, my name is Marketa.

I’m a freelance English teacher, travel guide, constant traveler and an aspiring polyglot. I’m spending 2019 slow traveling far away from the Czech Republic, my home country. I’m actually writing this on a boat in the Caribbean, where I spent the past two months working via Workaway.

Since you stumbled on my website, it means that you’re actively searching for advice on how to learn a foreign language and are willing to do some work. That’s great! I like that because that’s my goal too!

This blog is my virtual journal where I share useful methods, tools and effective ways of language learning and teaching. Everything I publish here comes from my own experience and practice. I write it both for my own benefit and yours.

I fell in love with English right in the beginning. I started learning it in school at the age of 13,  and it is still my greatest passion. Besides Czech, my native tongue, I also speak fluent German. Which I picked up in kindergarten. During college I jumped at every opportunity to travel and work in various English and German speaking countries. I consider it the best life investment and experience.

My big goal is one day (soon-ish, I hope) to speak French, Spanish and Italian, to name a few, at a conversational level. I often travel to France, Italy, Spain and I hate not being able to use local language beyond basic greetings.

To be completely honest: I’m not a teacher by education or a linguist. I’m simply passionate about language learning from both sides: as a teacher and as a student.

More than 10 years ago, I started teaching English to adults as a side-job; to become a full-time freelance ESL teacher years later. Not being a teacher by education, I always taught my own way. I used what worked for me and what I enjoyed. Over the years I have become a better guide for my students, improving my methods, searching for better and more effective ways to learn. I approach teaching by looking at language learning through my students’ eyes. What better way to experience that than being a beginner at another language myself!

I invite you to join me on my way to fluency! I’ve been focusing on French for some time now, hopefully making progress. Just like most people, I struggle with motivation, will power and procrastination. I keep quitting, starting over, trying new approaches, giving up for various reasons, and picking it up again. So motivation is another key factor I research and write about, for my students’ sake as well as for my own.

I hope you’ll find useful and helpful piece of advice, handy tool or spark of inspiration whether you’re learning English or any other foreign language.

And pay it forward! It will pay back:  learn to teach, teach to learn.

* * *

O mně

Ahoj, jmenuju se Markéta.

Jsem lektorkou angličtiny a průvodkyní zahraničních zájezdů. Mám taky cestovatelskou duši a neustálou touhu učit se cizí jazyky. Letošní rok trávím převážně na cestách daleko od domova. Právě teď píšu tyhle řádky na plachetnici v Karibiku, kde už dva měsíce pracuju v rámci Workaway projektu.

Protože jste se ocitli na těchto stránkách, vypadá to, že se aktivně chcete zlepšit v cizím jazyce a chcete na sobě pracovat. Pak jsme na tom stejně. Paráda!

Tento blog je mým pomyslným zápisníkem, kde se věnuju nejrůznějším praktickým postupům a nástrojům, které se mi za dlouhé roky osvědčily při učení (se) jazyků. Všechno, co tu najdete, píšu stejnou měrou jak pro vás, tak i pro sebe.

Angličtina je mou velkou láskou (což je taky důvod, proč je tento blog převážně psaný anglicky). Nadchla mě hned od začátku. Bylo mi 13 a začala jsem se ji učit jako druhý cizí jazyk na gymnáziu. V té době jsem se už od školky věnovala němčině. Během vysoké školy jsem využila každou příležitost cestovat do anglicky a německy mluvících zemí za prací i za studiem. Dodneška to považuju za nejlepší investici do života.

Vedle němčiny a angličtiny je mým snem a cílem domluvit se jednou (ideálně v dohledné době) konverzačně francouzsky, italsky a španělsky. Prozatím. Kromě toho, že mě jazyky prostě baví, pravidelně cestuju do Francie, Itálie i Španělska. Štve mě, že se kromě pozdravů pořádně nedomluvím.

Pro pořádek – nejsem ani vystudovaná učitelka, ani lingvistka.

Už je to víc jak 10 let, kdy jsem začala učit angličtinu ve firmách jako přivýdělek, abych se tomu nakonec věnovala naplno na volné noze. A protože nemám pedagogické vzdělání, učila jsem vždycky podle sebe, jak to bavilo mě. Neustále jsem na sobě pracovala, přicházela s efektivními a hlavně praktickými postupy. Zkoušela, co funguje a co ne. Skvělý způsob, jak to aplikovat do praxe a zároveň se vcítit do role začátečníka, je vrhnout se sama na další cizí jazyk.

Přidejte se ke mně, ať už se učíte anglicky nebo jinak! Já se teď právě (už po několikáté) soustředím na francouzštinu a dělám (snad) viditelné pokroky. Jako asi každý bojuju s prokrastinací, ztrátou motivace nebo výmluvami na zaneprázděnost. Ale nemůžu přestat. Motivace je proto taky jedním ze stěžejních témat, kterým se zabývám, jak kvůli svým studentům, tak kvůli sobě.

Upřímně doufám, že tu objevíte něco, co vás nastartuje, posune dopředu nebo jakkoli obohatí.

A předávejte to dál, protože se vám to vrátí! Učte se učit druhé učte ostatní, abyste se sami něco naučili.

M.